Renforcé

Renforcé bavlna presahuje svojimi vlastnosťami klasickú bavlnu v mnohých ohľadoch. Jedná sa o nahusto tkanú látku vyrobenú z dlhých česaných vlákien. Je jemnejšia, hebkejšia a príjemnejšia na dotyk. Renforcé bavlnené plátno vám môže pripomínať bavlnený satén, pretože na rozdiel od klasickej bavlny je oveľa hladšie. Naviac má zvýšené absorpčné vlastnosti, odvádza telesnú vlhkosť, je odolné proti oteru a má dlhú životnosť. Nevybledne na svetle a lepšie si udrží farby.

Perkál

Perkál je ďalším druhom prémiovej bavlnenej tkaniny. Je jedinečný v tom, že má veľkú hustotu vlákien, hustejší než Renforcé. V podstate to znamená, že kým skrz ostatní látky môžu prenikať drobné čiastočky, perkál je unikátny v tom, že cez neho naozaj nič neprejde. Základnými vlastnosťami perkálu sú dlhá životnosť, vysoká odolnosť (nemá problém s častým praním) a ľahká údržba (veľmi dobre sa žehlí).

Sanforizácia

Sanforizácia je kontrolované kompresívne zrážanie textílií. Je to mechanický proces, ktorým sa dosiahne značného zníženia zrážavosť pri praní.

Na špeciálnom stroji sa textílie stláča pozdĺžnym a priečnym smerom za spolupôsobenia horúceho vlhkého vzduchu. Textílie prechádza medzi gumovým pásom a ohrievaným medeným valcom. Prítlačný valec tlačí gumový pás na medený valec, guma sa pri tom rozťahuje a s ňou aj textília. Keď tlak povolí, gumový pás a spracovávaný materiál sa skráti. Skrátenie je tým väčšie čím silnejší je prítlak valca.

Na tomto princípe sa dajú zušľachťovať textílie všetkého druhu. Úpravou sa tovar predraží až o 10%, zároveň sa však podstatne zlepšia jeho úžitkové vlastnosti.